Highland Amateur Cup draw Rounds 1 and 2 – 19.3.16

Screenshot_2015-04-20-08-33-12

NOTE – The Full draw can be found on the official HAC website here

Highland Amateur Cup Preliminary Round (23rd April)

Tongue United v Thurso Swifts
Watten v Staxigoe United

Highland Amateur Cup Round 1 (14th of May)

Golspie Stafford v John O’Groats
Helmsdale United v Francis Street Club
Castletown v Halkirk
Lybster v Keiss Fc
Lochinver v Brora Wanderers
Tongue United or Swifts v Thurso Pentland
Lairg Rovers v Watten or Staxigoe United
Wick Groats v FC Retro
High Ormlie Hotspur v Wick Thistle
Top Joes v Dornoch City
Thurso Acks v Pentland United

Highland Amateur Cup Draw – Round 2 (4th of June)

Lybster or Keiss Fc v Point or Ness
Top Joes or Dornoch City v Wick Groats or FC Retro
Sleat and Strath or Maryburgh v Helmsdale United or Francis Streetclub Fc
Castletown or Halkirk v Stornoway Athletic or Southend
High Ormlie Hotspur or Wick Thistle v Westside or Iochdar Saints
Lairg Rovers / Watten FC / Staxigoe United v St Andrews or Rendall
Culbokie or Pockets Inverness v Thurso Acks or Pentland United
Avoch / Hill Rovers / Portree / ICM v Tongue United / Thurso Swifts / Thurso Pentland
Golspie Stafford or John O’Groats v Kirkwall Hotspurs or Kirkwall Accies

The Highland Amateur Cup AGM and Draw – 19.3.16

REMINDER – The Highland Amateur Cup AGM & CUP DRAW: Saturday 19th March at 11.30am – National Hotel, Dingwall

Highland_Amateur_Cup_Final_9953_edited-1.jpg

HA CUP DRAW FORMAT: The draw format will be slightly different this season, with less Preliminary matches in April and ‘all-in’ from Round 2 as opposed to Round 3.

Preliminary Round (23rd April):
North: 2 ties (4 teams)
South: 4 ties (8 teams)
Round 1 (14th May):
North: 11 ties (22 teams)
South: 11 ties (22 teams)
Orkney: 5 ties (10 teams)
Western Isles: 5 ties (10 teams)
Round 2 (4th June):
16 ties (32 teams – North 11, South 11, Orkney 5, Western Isles 5)

Clubs entering this seasons Highland Amateur Cup:
1. Brora Wanderers AFC
2. Dornoch City AFC
3. Golspie Stafford AFC
4. Helmsdale United AFC
5. Lairg Rovers AFC
6. Lochinver AFC
7. Tongue United AFC
8. Castletown AFC
9. FC Retro
10. Francis Street Club AFC
11. Halkirk AFC
12. High Ormlie Hotspur AFC
13. John O’ Groats AFC
14. Keiss AFC
15. Lybster AFC
16. Pentland United AFC
17. Top Joes AFC
18. Staxigoe United AFC
19. Thurso Academicals AFC
20. Thurso Pentland AFC
21. Thurso Swifts AFC
22. Watten AFC
23. Wick Groats AFC
24. Wick Thistle AFC
25. ANM Ace AFC
26. Ardersier AFC
27. Avoch AFC
28. Caley AFC
29. Culbokie AFC
30. Culloden Moor AFC
31. Hill Rovers AFC
32. Hilton AFC
33. ICM Electrical AFC
34. Innes CI AFC
35. Inverness Thistle AFC
36. IRN Security AFC
37. Maryburgh AFC
38. Merkinch AFC
39. NMM Sams AFC
40. North Kessock AFC
41. Pockets Inverness AFC
42. Police AFC
43. Polonia AFC
44. Lochness AFC
45. Tomatin AFC
46. GA United AFC
47. Kyleakin AFC
48. Portree AFC
49. Portree Juniors AFC
50. Sleat & Strath AFC
51. Dounby Athletic AFC
52. Firth AFC
53. Kirkwall Accies AFC
54. Kirkwall Hotspurs AFC
55. Kirkwall Rovers AFC
56. Kirkwall Thorfinn AFC
57. Isles United AFC
58. Rendall AFC
59. St. Andrews AFC
60. Stromness Athletic AFC
61. Back AFC
62. Carloway AFC
63. Lochs AFC
64. Ness AFC
65. Point AFC
66. Stornoway Athletic AFC
67. Westside AFC
68. Benbecula AFC
69. Iochdar Saints AFC
70. Southend AFC

Caithness AFA AGM and Cup draws – 2.3.16

The Caithness AFA AGM was last night. Stabs have drawn John O’Groats away in the Colin MacLeod Memorial Cup 1st Round and in both the Eain MacIntosh Cup and David Allan Shield face Wick Groats at Ham Park. Dates TBC later. Full draw below.

Competition – Colin MacLeod Cup

Preliminary Round

  Thurso Swifts   V   Watten

Round 1

1 Thurso Acks   V   Winner of Preliminary Rd
2 FC Retro   V   Francis Street Club
3 Lybster   V   Castletown
4 Wick Thistle   V   Top Joes
5 John O’Groats   V   Pentland United
6 Keiss   V   Halkirk
7 Thurso Pentland   V   Staxigoe United
8 High Ormlie Hotspurs   V   Wick Groats

Quarter Finals

A Winner 3   V   Winner 1
B Winner 4   V   Winner 2
C Winner 7   V   Winner 5
D Winner 8   V   Winner 6

Semi Finals

X Winner A   V   Winner C
Y Winner B   V   Winner D

Final

  Winner X   V   Winner Y

 

Competition – Eain Mackintosh Cup

Preliminary Round

  Francis Street Club   V   Staxigoe United

 

Round 1

1 John O’Groats   V   Thurso Swifts
2 Watten   V   Halkirk
3 Thurso Pentland   V   Top Joes
4 FC Retro   V   Castletown
5 Wick Thistle   V   High Ormlie Hotspurs
6 Pentland United   V   Wick Groats
7 Thurso Acks   V   Lybster
8 Winner of Preliminary Rd   V   Keiss

Quarter Finals

A Winner 3   V   Winner 1
B Winner 4   V   Winner 2
C Winner 7   V   Winner 5
D Winner 8   V   Winner 6

Semi Finals

X Winner A   V   Winner C
Y Winner B   V   Winner D

Final

  Winner X   V   Winner Y

 

 

Competition – David Allan Shield

Preliminary Round

  Castletown   V   Top Joes

Round 1

1 Winner of Preliminary Rd   V   Watten
2 Thurso Pentland   V   Lybster
3 High Ormlie Hotspurs   V   Wick Thistle
4 Halkirk   V   FC Retro
5 Francis Street Club   V   Staxigoe United
6 Pentland United   V   Wick Groats
7 Thurso Swifts   V   John O’Groats
8 Keiss   V   Thurso Acks

Quarter Finals

A Winner 3   V   Winner 1
B Winner 4   V   Winner 2
C Winner 7   V   Winner 5
D Winner 8   V   Winner 6

Semi Finals

X Winner A   V   Winner C
Y Winner B   V   Winner D

Final

  Winner X   V   Winner Y

 

Competition – Steven Cup

Preliminary Round

  Thurso Swifts   V   Top Joes

Quarter Finals

1 Keiss   V   Watten
2 Wick Thistle   V   FC Retro
3 Thurso Pentland   V   Winner of Preliminary Rd
4 Francis Street Club   V   Lybster

Semi Finals

A Winner 3   V   Winner 1
B Winner 4   V   Winner 2

Final

  Winner A   V   Winner B